logo najlepsze-karmy

Czy, jak i kiedy moczyć suchą karmę dla psa?

Data dodania: 8 września, 2023

Jako właściciel psa mogłeś spotkać się z metodą moczenia suchej karmy przed podaniem jej psu. Takie rozwiązanie najczęściej nie przynosi żadnych negatywnych skutów, a wręcz może być zbawienne. Psy starsze lub te z problemami z uzębieniem mogą mieć problem z gryzieniem suchych chrupek, wtedy ta metoda może okazać się pomocna.

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie – Czy, jak i kiedy moczyć suchą karmę dla psa?

Czym moczyć suchą karmę?

Najczęściej spotkamy się z moczeniem suchej karmy ciepłą wodą. Dzięki temu nie dodajemy kalorii do pożywienia, i tym samym nie musimy regulować wielkości porcji. Alternatywą dla wody może być bulion z kości, mleko kozie, kefir, olej rybi, oliwa z oliwek, jogurt lub nawet mokrą karma. Poza funkcją rozmoczenia karmy takie produkty uatrakcyjnią kwestie smakowe oraz zwiększą ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.

Jak długo moczyć suchą karmę dla psa?

Kwestia czasu moczenia karmy zależy od tego jaki stopień twardości chrupek chcesz osiągnąć. Czy chcesz lekko je zwilżyć czy chcesz pozwolić aby wchłonęły wodę i nie stanowiły żadnego problemu w gryzieniu?

W sytuacji gdy zdrowie psiaka zmusza Cię do tego procesu to postaw na minimum 15 minut moczenia suchej karmy w ciepłej wodzie. Najlepiej umieść chrupki w osobnym pojemniku do którego nalejesz ciepłej wody, a następnie ustaw minutnik na minimum 15 minut lub obserwuj proces.

W trakcie moczenia, sucha karma będzie wchłaniała wodę powodując zwiększenie swojej objętości. Chrupki działają jak gąbka, która pochłania wilgoć (to samo dzieje się w organizmie psa, przez co jest syty na dłużej). Dobrym sposobem może być zalanie karmy wodą przed spacerem. Niektórzy psi właściciele, którzy karmią pupila rano moczą karmę już od poprzedniego dnia w lodówce.

Korzyści z moczenia suchej karmy dla psa

Dodatkowe nawodnienie

Niektóre psy mogą mieć problem z dostarczaniem sobie odpowiedniej ilości wody, wówczas sposób z moczeniem karmy może przynieść ogromne korzyści. Zdrowy poziom nawodnienia to zdrowy układ moczowy.

Wspomaga pracę układu pokarmowego

Namoczona karma jest łatwiejsza do strawienia dla psa. Może też zapobiec wzdęciom i wspierać trawienie.

Wspiera utratę wagi

Dla psów otyłych zwiększenie objętości karmy przez moczenie może okazać się bardzo pomocne. Większa objętość karmy to większa sytość, dzięki czemu możemy w łatwiejszy sposób zmniejszyć wielkość porcji.

Walory smakowe

Niektóre psy mogą być bardziej chętne do jedzenia karmy, jeżeli będzie ona wilgotna.

O czym należy pamiętać mocząc suchą karmę dla psa?

Sucha karma, która zwiększa swoją wilgotność jest tak samo narażona na rozwój bakterii co mokra karma dla psów. Warto pamiętać, aby nie zostawiać namoczonej karmy w misce na czas dłuższy niż godzina.

Mówi się, że sucha karma dla psów pomaga czyścić zęby zwierzaków. Choć ta teoria ma tak samo dużo zwolenników jak przeciwników to mocząc karmę odbieramy jej tę właściwość. Warto postawić wtedy na specjalne gryzaki, które pomagają utrzymać zdrowe zęby psiaków.

Czy warto moczyć suchą karmę dla psa? Tak!

sucha karma dla psa

Podsumujmy teraz temat moczenia suchej karmy.

Doszliśmy do wniosku, że warto moczyć karmę dla psów bo przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszych pupili, a także może okazać się zbawienne dla osobników starszych, lub tych które mają problemy z uzębieniem. Karmę moczyć możemy ciepłą wodą, lecz nie tylko (alternatywy dla wody podaliśmy wcześniej).

Jeśli Twój pies ma problem z gryzieniem, jest starszy lub zbyt szybko konsumuje karmę – to spróbuj moczenia!

Zobacz również: