logo najlepsze-karmy

Ile mokrej karmy podawać kotu? Ile i jak często karmić kota?

Data dodania: 30 sierpnia, 2023

Gdy dokonasz już wyboru wilgotnej karmy, to musisz także ustalić, ile mokrej karmy podawać kotu. Kwestia ustalenia zapotrzebowania swojego kota jest bardzo ważna, choć często pomijana wśród właścicieli. Zbyt dużo mokrej karmy może prowadzić do przyrostu masy ciała, i tym samym otyłości. W przypadku zbyt małej ilości karmy, koty mogą być niedożywione, a w przypadku kociąt, mogą nie rozwijać się prawidłowo. Zapoznaj się z naszymi wytycznymi i dowiedz się ile mokrej karmy oraz jak często powinien jeść kot.

Ile mokrej karmy potrzebuje Twój kot?

Ilość mokrej karmy jest warunkowana przez kilka kluczowych czynników, są nimi wiek, kwestie zdrowotne, styl życia czy aktualna waga. Przejdźmy zatem do konkretów.

Wiek i etap życia

Kocięta potrzebują znacznie więcej kalorii do prawidłowego rozwoju, mówimy tu nawet o 2-2.5 razy większym zapotrzebowaniu energetycznym. To samo tyczy się kotek ciężarnych.

Waga

Aktualna waga kota stanowi też pewien punkt odniesienia, jeżeli kot jest otyły to dotychczasowa podaż karmy była zbyt duża (jeżeli zwierzę ma jedno źródło pożywienia). W przypadku wychudzonych kotów mamy sytuację odwrotną, być może niedoszacowaliśmy jego poziomu aktywności w ciągu dnia.

Kwestie zdrowotne

Nasze koty mogą cierpieć na różne choroby organów, które mogą bezpośrednio przekładać się na ilości karmy, jaką należy im podawać (przeważnie specjalistycznej). W takim wypadku rekomendujemy udanie się do weterynarza. Warto także pamiętać, że koty po sterylizacji lub kastracji mogą potrzebować nawet 30% mniej, ze względu na zwolniony metabolizm (ale często większy apetyt).

Styl życia

Ważnym czynnikiem, który definiuje zapotrzebowanie na kalorie naszego mruczka jest także jego styl życia. Koty niewychodzące, którym zdarza się leniuchować przez cały dzień na kanapie wymagają mniej energii pochodzącej z pożywienia niż koty wychodzące. Poziom energii jest też często definiowany przez rasę pupila.

Jak wyliczyć dziennie zapotrzebowanie energetyczne swojego kota?

kocięta i koty jedzące mokrą karmę

Chociaż istnieje wiele metod obliczania zapotrzebowania energetycznego naszych czworonożnych przyjaciół, w tym artykule postanowiliśmy skupić się na rekomendacjach opublikowanych przez Europejską Federację Przemysłu Karm dla Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Średnie zapotrzebowanie na energię kotów dorosłych

Płeć – aktywność kcal EM/kg m.c.^0,67
Koty sterylizowane i/lub niewychodzące 52-75
Koty aktywne 100

NRC 2006 a & c, Riond i wsp. 2003, Wichert i wsp. 2007.

Wyrażenie “kg m.c.^0,67” odnosi się do pewnego sposobu szacowania zapotrzebowania energetycznego zwierząt, zwłaszcza w weterynarii. Właściwe określenie to “masa ciała podniesiona do potęgi 0,67“. Jest to matematyczny sposób opisu zapotrzebowania energetycznego, który uwzględnia, że mniejsze zwierzęta generalnie potrzebują więcej energii na kilogram masy ciała niż większe zwierzęta.

Aby obliczyć “kg m.c.^0,67” dla konkretnego zwierzęcia:

Weź masę ciała zwierzęcia w kilogramach (na przykład 4 kg).
Podnieś tę wartość do potęgi 0,67.

Matematycznie wygląda to tak:

^0.67 pomnóż przez wartość liczbową w tabeli (zakres 52-75)

Dla masy ciała kota wynoszącej 4 kg:

Podnieśmy 4 do potęgi 0,67:

4^0,67≈2,5340,67≈2,53

Teraz użyjemy tego współczynnika dla obu kategorii z tabeli:

Koty sterylizowane i/lub niewychodzące: 2,53 × 63,5 kcal(średnia z zakresu 52−75 kcal) = 161 kcal

Koty aktywne: 2,53 × 100 =253 kcal

Podsumowując, kot sterylizowany i/lub niewychodzący ważący 4 kg potrzebuje około 161 kcal dziennie, podczas gdy aktywny kot tej samej wagi potrzebuje 253 kcal dziennie.

Średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne kociąt

Do 4 miesięcy: Zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2,0-2,5 razy więcej niż dla dorosłego kota (MER – Metabolic Energy Requirement).

Od 4 do 9 miesięcy: Zapotrzebowanie energetyczne wynosi 1,75-2,0 razy więcej niż dla dorosłego kota.

Od 9 do 12 miesięcy: Zapotrzebowanie energetyczne wynosi 1,5 razy więcej niż dla dorosłego kota.

Źródło: Loveridge 1986 i 1987, Rainbird 1988, Kienzle 1998, Dobenecker i wsp. 1998, Debraekeleer 2000; Nguyen i wsp. 2001, NRC 2006a i c.

Dla młodego aktywnego kota o wadze 1 kg i wieku 9 miesięcy wyliczenia będą wyglądały następująco:

Wielokrotność zapotrzebowania energetycznego wynosi 1.75. Ilość kalorii dla dorosłego aktywnego kota wynosi 100 kcal, tym samym mnożymy tę wartość razy 1.75. Daje nam to wynik 175 kcal dziennego zapotrzebowania kota na karmę mokrą lub/i suchą.

Średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne kotek w okresie ciąży

Kotki w ciąży: kcal EM/kg m.c.^0,67: 140 kcal

Źródło: Loveridge 1986 i 1987, Rainbird 1988, Kienzle 1998, Dobenecker i wsp. 1998, Debraekeleer 2000; Nguyen i wsp. 2001, NRC 2006a i c.

Dla masy ciała ciężarnej kotki wynoszącej 2 kg:

2^0,67 ≈1,59

Teraz użyjemy tego współczynnika dla wartości 140 kcal:

1,59 × 140 = 222,6

Zatem kotka ważąca 2 kg w okresie ciąży potrzebuje około 222,6 kcal dziennie.

Powyższe wytyczne pochodzą z Wytycznych Żywieniowych (Marzec 2019) stworzonych i opracowanych przez FEDIAF.

Przykładowe wyliczenie zapotrzebowanie energetycznego kota

Dla przykładu użyjemy karmy Ziwi Peak – Jagnięcina, która zdobyła pierwsze miejsce w naszym rankingu mokrych karm dla kota. Produkt posiada 132 kalorie na 100 g karmy, przy czym małe puszki pakowane są po 185 gramów.

Czyli w puszce produktu jest: 1.85 x 132 kcal = 244 kalorii

Nasz kot waży 5 kilo, i jest dorosłym kotem niewychodzącym, który nie był kastrowany. Jego aktywność jest średnia.

Korzystamy z wzoru dla kotów dorosłych, niewychodzących. Jako, że aktywność kota jest średnia to użyjemy połowy zakresu 52-75, czyli 63.5 kcal/kg m.c.^0.67

5 kilo (waga naszego kota) podniesiona do potęgi 0.67 równa się 2.94.

2.94 mnożymy przez 63.5 kcal otrzymując wynik 186.69 kcal/dzień, co oznacza, że nasz pięciokilowy dorosły kot niewychodzący o umiarkowanej aktywności powinien otrzymywać dziennie całą puszkę (185 g) karmy Ziwi Peak – Jagnięcina.

Wytyczne dawkowania karmy od producenta

Bardzo często spotkasz się z wytycznymi dotyczącymi dawkowania na etykiecie karmy, lub oficjalnej stronie producenta. Wskazówki te są również dobrym punktem wyjścia, choć często dotyczą tylko zdrowych kotów. Pamiętaj by nie stosować tych samych ilości karmy po zmianie na inną, bo każdy produkt różni się od siebie. Ważne także aby obserwować reakcje swojego kota, czy nie występują u niego żadne niepożądane efekty, utrata lub nabieranie wagi.

Ile razy dziennie karmić kota mokrą karmą?

Koty domowe to istoty, które przyzwyczajone są do rutyny. Warto więc stosować stały harmonogram karmienia i trzymać się go. Nasz kot potrzebuje pożywienia w regularnych odstępach czasu aby czuć komfort i poczucie bezpieczeństwa. Stały program karmienia jest też często znacznym ułatwieniem w przypadku zmian w diecie kota.

Regularne karmienie powinno odbywać się najlepiej w odstępach około 12 godzin, czyli najlepszym sposobem jest podzielenie dziennego posiłku na dwa i podawanie go dwa razy w ciągu doby, przykładowo: 1 porcja karmy o godzinie 8 rano, następna wieczorem o godzinie 20. Warto przy tym polegać na wcześniej określonym harmonogramie, bo gdy zmienisz godziny karmienia zbyt radykalnie to Twój głodny kot może stać się bardzo nieznośny 😾

Czy kot może mieć stały dostęp do mokrej karmy?

Stały dostęp do karmy, czyli tak zwane karmienie “ad libitum” nie jest zalecanym sposobem karmienia zwierzaka. Oczywistą konsekwencją w przypadku łasuchów będzie nadwaga, problemy żołądkowe czy nawet choroby takie jak cukrzyca. W przypadku podawania zwierzęciu karmy mokrej dochodzi nam kolejny problem, a mianowicie fakt, że ten typ karmy bardzo szybko się psuje.

Czy kot może jeść tylko mokrą karmę?

Dzikie koty w naturze polują na gryzonie, ptaki czy nawet większe zdobycze. Organizmy tych zwierząt przystosowane są do trawienia surowego mięsa, bogatego w pełnowartościowe białko i tłuszcze. Taka dieta praktycznie zawiera węglowodanów, ale spożywanie takich posiłków nawadnia także owe koty.

Wielu weterynarzy rekomenduje karmienie naszych mruczków tylko mokrą karmą, a idą za tym następujące argumenty:

Mokra karma nawadnia

Koty według wytycznych potrzebują przynajmniej 50 ml wody na kilogram masy swojego ciała. Mokre karmy zawierają przeważnie około 75% wilgotności w stosunku do suchych karm dla kotów, których wilgotność najczęściej wynosi do 10%. Karmy w saszetkach czy puszkach pomagają naszym pupilom w stałym nawodnieniu, dzięki czemu mogą uniknąć ewentualnych dolegliwości ze strony nerek czy układu moczowego.

Mokra karma ma lepszy smak i zapach

Ten typ karmy jest przeważnie bardziej atrakcyjny dla kotów. Ma on bardziej intensywny zapach i bardziej naturalny smak, nie mówiąc już o konsystencji. Jest to duża zaleta, jeżeli Twój kot należy do niejadków.

Mokre karmy mają lepsze wartości odżywcze

Mimo, że nie jest to sztywna zasada, bo porównywać możemy niskiej jakości karmę w puszce do wysokiej jakości suchej karmy i wynik analizy będzie odwrotny. Często jednak mięso zawarte w mokrych karmach jest lepszej jakości, ze względu na to, że występuje w bardziej naturalnej formie. Suche karmy potrzebują często węglowodanów do utrzymania struktury, np. w formie chrupek. Węglowodany jak wcześniej wspomnieliśmy, nie należą do pożądanych składników karm.

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Po zakupie puszek karmy dla kota powinieneś postarać się aby jej świeżość za szybko nie uleciała, naturalnie są pewne wytyczne, które Ci w tym pomogą:

Jeszcze przed otwarciem otwarciem karmy przechowuj ją w suchym i chłodnym pomieszczeniu, może to być na przykład garaż czy piwnica, lub ewentualnie szafka w najchłodniejszym pokoju.

Po otwarciu puszki świeżej karmy zdecydowanie trzymaj ją w lodówce, najlepiej jak znajdzie się w szczelnie zamkniętym pojemniku, możesz także użyć specjalnych pokrywek do karm (znajdziesz je w większości internetowych sklepów zoologicznych).

Zwróć uwagę na etykietę produktu i poszukaj informacji o czasie przechowywania po otwarciu, najczęściej będzie to około 5 dni.

Jak długo mokra karma może leżeć w misce?

Inna sprawa w sytuacji gdy podasz świeżą porcję nowej karmy swojemu kotu, a on nie zje jej w całości. W internecie spotkasz wiele różnych opinii na temat tego ile taka karma może leżeć w misce zachowując świeżość. Według weterynarzy jednak ten czas nie powinien przekroczyć 1-2 godzin. Po tym czasie karma traci świeżość i może stać się źródłem późniejszych problemów zdrowotnych. Naturalnie, że pewnie kocich właścicieli nie jest tak radykalna wobec tego tematu, aczkolwiek mówimy o bezpiecznym, jak i uniwersalnym czasie przydatności.

Podsumowanie

kot i dziura w ścianie

Jak widać kwestia ilości podawanej karmy nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Temat ten jest obszerny i specjaliści od żywienia kotów wciąż nie są zgodni jak w pełni sprostać ich potrzebom. Nie mniej jednak ustaliliśmy pewne ogólne zasady wobec karm mokrych i karmienia, które wciąż większość weterynarzy rekomenduje, a mianowicie:

  • Należy podawać kotu dwa posiłki w ciągu doby
  • Kota należy karmić w odstępach około 12 godzin
  • Karma mokra jest bardziej polecana niż karma sucha
  • Ilość gram karmy możemy wyliczyć z omawianych wzorów
  • Mokrą karmę po otwarciu trzymamy w lodówce, w szczelnym pojemniku, a w misce do maksymalnie 2 godzin
  • Głaskamy kota w ciągu dnia przynajmniej tyle razy na ile mamy siłę 😸

Wierzę, że te informacje wiele Wam ułatwią i przełożą się na jeszcze lepsze kocie życie waszych pupili!

Zobacz również: