logo najlepsze-karmy

Ile procent mięsa powinna mieć karma dla psa?

Data dodania: 28 września, 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile procent mięsa powinna mieć karma dla psa? Odpowiedź jest prosta, ale wymaga trochę matematyki. Specjaliści na ogół zalecają, aby karma dla psów zawierała co najmniej 50% mięsa, co zapewni odpowiednią ilość białka surowego i tłuszczu zwierzęcego, niezbędnych dla zdrowia i siły kości oraz mięśni Twojego pupila.

Ile mięsa powinno być w karmie dla psa?

Podczas wyboru karmy dla psa warto zwrócić uwagę na to, ile mięsa faktycznie znajduje się w produkcie. Nawet jeśli na opakowaniu widnieje informacja o wysokiej zawartości mięsa, należy przyjrzeć się składnikom. Czy karma zawiera mięso świeże, czy suszone? Mięso świeże składa się średnio z 70% wody, podczas gdy mięso suszone zawiera jej znacznie mniej, a co za tym idzie, więcej białka surowego.

Kieruj się przede wszystkim informacją o procentowym udziale makroskładników na opakowaniu produktu. Po spojrzeniu na etykietę otrzymasz informację o udziale białka, tłuszczy, popiołu czy włókna. W przypadku karm mokrych dla psów spotkasz się też z procentem wilgotności (zawartości wody).

Białko surowe w karmie jest kluczowe dla zdrowia psa. Nie wszystkie proteiny są jednak tak samo wartościowe. Jakość białka jest równie ważna, co jego ilość. Mięso takie jak kurczak, jagnięcina czy wołowina jest wysokiej jakości źródłem protein dla psów, podczas gdy białko roślinne, takie jak to z soi czy kukurydzy, jest mniej strawne i mniej wartościowe ze względu na niepełną pulę aminokwasów.

Odpowiadając na pytanie, ile procent mięsa powinna mieć karma dla psa, warto zaznaczyć, że procentowy udział mięsa w produkcie może być mylący. Nawet jeśli jakaś mokra karma reklamuje się jako produkt zawierający 70% świeżego mięsa, po uwzględnieniu zawartości wody, rzeczywista zawartość mięsa będzie wynosić około 30%. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy podane procenty odnoszą się do mięsa świeżego, czy suszonego.

Eksperci z AAFCO zalecają, aby dieta psa zawierała co najmniej 18% białka surowego (źródło), chociaż niektóre karmy dla psów tak zwane premium mogą dostarczać nawet 40% białka lub więcej. Oprócz protein ważne są także inne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, które zapewniają zrównoważoną dietę dla Twojego psa. Zalecenia AAFCO tyczą się protein na „suchą masę”, czyli w przypadku suchych karm dla psów sprawa jest prosta, wystarczy spojrzeć na procentowy udział protein na opakowaniu. W przypadku karm mokrych musimy odliczyć od całości udział wody.

Obliczmy to na przykładzie karmy dla psa Animonda Grancarno Adult – Wołowina + Jagnięcina

Karma Animonda posiada w składzie (na 100g):

13% Białko surowe = 13 g
7% Tłuszcz surowy = 7g
2% Popiół surowy = 2g
1% Włókno surowe = 1g
77% Wilgotność = 77g

Odejmujemy od całości udział wody, wówczas 100% produktu to wszystkie produkty dodane do siebie za wyjątkiem wilgotności.

13g + 7g + 2g + 1g = 23g = 100%

13g (ilość gramów białka) / 23g (całkowita waga produktów po odliczeniu wody) = 57% udziału białka w karmie, ponadto nie posiada w składzie żadnych protein roślinnych, więc owe 57% to białko pochodzenia zwierzęcego (mięso + podroby).

Podsumowanie

mięso w karmach dla psów

Pamiętając o tym, ile białka surowego powinna mieć karma dla psa, warto także pamiętać o pozostałych składnikach odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa. Wybierając karmę z odpowiednią ilością mięsa, zapewnisz swojemu psu zdrową i zrównoważoną dietę, która sprosta jego indywidualnym potrzebom żywieniowym. 

Zobacz również:

Najlepsze-Karmy.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.