logo najlepsze-karmy

Od kiedy możemy podawać szczeniakowi karmę dla dorosłego psa?

Data dodania: 30 sierpnia, 2023

Kiedy nasz szczeniak dorasta to jego rozwój fizyczny nie jest już tak intensywny, jak w pierwszych miesiącach życia. W efekcie zmienia się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze – potrzebuje mniej białka i tłuszczu w codziennej diecie. A więc, od kiedy możemy podawać szczeniakowi karmę dla dorosłego psa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego!

Kiedy zmienić szczeniakowi karmę?

Moment przejścia szczeniąt na karmę dla dorosłych psów jest trudny do określenia, ale sama zmiana jest konieczna. W literaturze i wypowiedziach weterynarzy dowiemy się jedynie ogólnych wytycznych, lecz nic w tym dziwnego, to wszystko zależy od wielu czynników jak chociażby poziom aktywności, rasa czy uwarunkowania indywidualne.

Jednym z podstawowych sygnałów jest osiągnięcie przez psa juniora 80% wagi docelowej, a także należy wziąć pod uwagę średni czas dojrzewania danej rasy, o którym napisaliśmy poniżej.

Pamiętaj, że po sterylizacji lub kastracji zwierzę potrzebuje nawet 30% mniej kalorii z pożywienia, lecz samo tempo wzrostu nie jest spowolnione.

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?

dorosły pies i szczeniak

Według oficjalnych informacji szczeniak przestaje być szczeniakiem pomiędzy 1. a 2. rokiem życia, oczywiście rasa psa ma tutaj również duże znaczenie. Wyznacznikiem, który mówi nam, że nasz pupil osiągnął już dojrzałość jest osiągnięcie przez niego docelowej dla jego rasy wagi oraz wielkości.

Psy ras miniaturowych jak np. Shih Tzu, Chihuahua czy King Charles Spaniels dojrzałość mogą osiągnąć o wiele wcześniej, bo już w ciągu 8 do 12 miesięcy od narodzin.

Psy ras dużych i olbrzymich (molosy) takie jak np. Bernardyn, Dog Niemiecki czy Cane Corso potrzebują o wiele więcej czasu, od 15 do 24 miesięcy. Warto pamiętać, że jest to mimo wszystko kwestia osobnicza.

Rasom średnim np. Border Collie może to zająć analogicznie od 12 do 15 miesięcy.

Pamiętaj, że dojrzałość fizyczna nie zawsze oznacza pełną dojrzałość emocjonalną i umysłową Twojego czworonoga. Pewność wobec tego czy Twój zwierzak jest już dorosły czy nadal jest szczeniakiem możesz osiągnąć po konsultacji z weterynarzem.

Czym różni się karma dla szczeniąt od karmy dla dorosłego psa?

Szczeniak potrzebuje około dwa razy więcej kalorii na kilogram masy ciała niż pies dorosły, tym samym karmy dla szczeniąt różnią się od tych, którymi karmimy nasze zwierzaki później. Młode psy do spełnienia swoich potrzeb żywieniowych potrzebują przede wszystkim więcej białka, który stanowi podstawowy budulec dla kości, mięśni i ścięgien.

Przedstawimy teraz główne różnice jakie widoczne są między tymi dwoma typami karm.

Zawartość kalorii

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, szczenię potrzebuje więcej kalorii aby prawidłowo się rozwijać. Ten aspekt jest głównym sprawcą zamieszania i konieczności zmian. Karmy dla młodych psów mają znacznie więcej białka i tłuszczy, które “nabijają” kalorykę produktowi.

Zawartość białka

Zawartość białka powinna procentowo stanowić największy udział w karmie. Weterynarze twierdzą, że musi być to minimum 22.5% dla psów rosnących, a dla psów dorosłych 18%. Widać tutaj sporą różnicę, przekłada się to na fakt, że karmy dla szczeniaków mają najczęściej od 1.5 do nawet 2 razy więcej tego makroskładnika w składzie.

Zawartość tłuszczu

Tłuszcz obok białka ma także duży wpływ na rozwój naszych juniorów. Tutaj również występuje spora dysproporcja między karmami dla starszych i młodszych psów. W przypadku tych pierwszych tłuszcz waha się w okolicy od 8 do 12%, a w karmach dla szczeniaków nawet do 20%.

Witaminy i minerały

Szczeniaki poza powyższymi potrzebują także więcej minerałów i witamin w swoim okresie wzrostu. W przypadku wapnia mówimy tu zapotrzebowaniu rzędu przynajmniej 1% w składzie karmy (wobec 0.6% dla dojrzałych psów). Podobnie ma to miejsce z fosforem, gdzie wytyczne mówią o przynajmniej 0.8% (dla starszych psów 0.5%).

Wielkość chrupek

Najbardziej zauważalną dla nas różnicą w tych dwóch typach karm może być wielkość chrupek w przypadku suchych karm dla psów, lub kawałków mięsa w karmach mokrych. Produkty dla szczeniaków tworzone są specjalnie dla ich małych pyszczków i jeszcze nie tak mocnego ścisku szczęk.

Taka dieta pozwoli malcom na prawidłowy rozwój, lecz z upływem czasu zmniejsza się ich zapotrzebowanie na energię. Psy dorosłe nie potrzebują już tak wielkich ilości pożywienia, co przez zaniechanie zmiany karmy może przełożyć się na nabieranie przez psa kilogramów.

Jak przestawić szczeniaka na karmę dla psów dorosłych?

mały pies jedzący z dużej miski

Gdy już dokonasz wyboru najlepszej karmy dla swojego psiaka i już wiesz kiedy ten moment przejścia powinien nastąpić to pora na zmiany. Ale jak to zrobić? Już tłumaczymy!

Nagłe zmiany w diecie mogą powodować niekorzystne konsekwencje rzutujące na organizm psa, głównie żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty, problemy trawienne). Z tego względu ten proces powinniśmy rozłożyć na kilka dni, w których powoli wprowadzamy nową karmę pozwalając zwierzęciu na przyzwyczajenie się do nowego jedzenia.

Nie zmieniaj częstotliwości karmienia szczeniaka. Zostań przy ilości porcji do jakiej Twój pies jest przyzwyczajony.

Przykładowy plan przejścia z karmy dla szczeniąt na pokarm dla psów dorosłych powinien wyglądać mniej więcej w ten sposób:

Dzień 1

W pierwszym dniu podziel porcję dotychczasowej karmy na pięć części. Jedną część (1/5) zamień na nową karmę. W procentach powinno wyglądać to w ten sposób: 80% dotychczasowej karmy (szczenięcej), 20% pokarmu dla dorosłych psów.

Dzień 2

Po podzieleniu karmy na pięć części, tym razem dwie części (2/5) zamieniamy na nową karmę. Procentowo: 60% jedzenie dla szczeniaków, 40% nowa karma.

Dzień 3

W dniu trzecim ponownie zwiększamy ilość karmy dla dorosłych psów, w tym dniu nasz nowy produkt zaczyna przeważać. 3/5 to nowa karma, a 2/5 stara – 60% nowej karmy, 40% szczenięca.

Dzień 4

W dniu czwartym działamy analogicznie do poprzednich dni, tym razem karmy dla dorosłych psów jest 4/5, a starej karmy dla szczeniąt 1/5 (80% do 20%).

Dzień 5

Dzień piąty to już całkowite przejście szczeniaka na karmę dla dorosłych psów, czyli możesz zacząć podawać 100% nowej karmy.

Dzień Karma dla szczeniąt [%] Karma dla dorosłych psów [%]
1 80 20
2 60 40
3 40 60
4 20 80
5 0 100

Kiedy zmiana karmy jest zbyt szybka lub zbyt późna

Odpowiednie wyczucie czasu przejścia na karmę dla psów dorosłych ma duże znaczenie w kontekście zdrowia i sprawności naszego zwierzaka. Za szybka tak jak i zbyt późna zmiana karmy może przełożyć się na negatywne konsekwencje zdrowotne.

Jako, że karmy przeznaczone dla psów rosnących są bardziej kaloryczne to naturalną koleją rzeczy, jest fakt, że pies, którego tempo wzrostu zwolniło może zacząć niekontrolowanie przybierać na wadze. W przypadku sytuacji odwrotnej, czyli jeżeli pies będący jeszcze szczeniakiem przejdzie na karmę dla dojrzałych psów to może nie dostarczyć swojego organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przełożyć się to może na wszelkie nieprawidłowości związane ze wzrostem, a później problemów z mięśniami, stawami, kośćmi czy nawet mózgiem.

Dodatkową kwestią jest także zbyt duża podaż minerałów, których dorosłe psy nie potrzebują. Za duża ilość minerałów może być dla takich psów toksyczna.

Czy szczeniak może jeść karmę dla dorosłych psów?

Czy szczenięta mogą spożywać karmę dla dorosłych psów? To pytanie, które nurtuje wielu właścicieli czworonogów. Warto podkreślić, że choć karmy dla szczeniąt i dorosłych psów mogą wydawać się podobne, istnieją między nimi istotne różnice, które wpływają na zdrowie i rozwój młodych psów.

Karmy dla dorosłych psów często charakteryzują się wysokim poziomem białka, kalorii i minerałów, co może sprawiać wrażenie, że są one również idealne dla szczeniąt. Jednakże, szczenięta potrzebują diety specjalnie dostosowanej do ich unikalnych potrzeb rozwojowych, których karmy dla dorosłych psów nie zawsze są w stanie zaspokoić.

Podawanie szczeniętom karmy przeznaczonej dla dorosłych psów nie jest zwykle niebezpieczne i raczej nie spowoduje poważnych schorzeń – w końcu jest to karma dla psów. Może jednak prowadzić do niedoborów. Szczenięta mogą nie otrzymywać wszystkich składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego zaleca się, aby wybierać dla szczeniąt karmę specjalnie dla nich przeznaczoną (także dla konkretnej wielkości rasy).

Podsumowanie

szczeniak w dużej misce z karmą

Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule pomoże Ci w procesie zmiany karmy dla szczeniąt na karmę dla dojrzałych psiaków. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i tempo rozwoju w przypadku tych zwierząt jest tak samo zróżnicowane jak w przypadku ludzi. Chcąc mieć pewność czy nastał już ten moment zmian, udaj się do swojego weterynarza, który pomoże Ci określić czy Twój pies jest dorosły, czy może nadal uznawany jest za szczeniaka i zmiana karmy na tym etapie nie jest konieczna. Dodatkowo możesz uzyskać pomoc w wyborze karmy dla swojego juniora, a także informację jak ją należy podawać w procesie przejścia.

Jeśli zastanawiasz się ile wynosi zapotrzebowanie Twojego szczeniaka na kalorie – skorzystaj z naszego kalkulatora zapotrzebowania energetycznego psa.

Zobacz również: